Calypso Ergo 2 Lever Office Chair with Lumbar Pump Adjustable Arms Claret
Product Code:
CH2810CL+AC1040
Pack Of
1
The Calypso Ergo 2 Lever Office Chair. With its 'permanent contact back' mechanism, this office chair provides maximum comfort and support for long hours of sitting. The deep cushioned seat and upholstered office chair fabric ensure a comfortable seating experience. The high back office chair provides additional support for the neck and shoulders. The lumbar pump and adjustable arms allow for customizable support to fit your individual needs. Made with 100% man-made office chair fabric, this chair is durable and easy to clean. Invest in the Calypso Ergo 2 Lever Office Chair for a comfortable and productive workday.
- General
- The Calypso Ergo 2 Lever Office Chair. With its 'permanent contact back' mechanism, this office chair provides maximum comfort and support for long hours of sitting. The deep cushioned seat and upholstered office chair fabric ensure a comfortable seating experience. The high back office chair provides additional support for the neck and shoulders. The lumbar pump and adjustable arms allow for customizable support to fit your individual needs. Made with 100% man-made office chair fabric, this chair is durable and easy to clean. Invest in the Calypso Ergo 2 Lever Office Chair for a comfortable and productive workday.
| Colour | Red |
| Material | Fabric |
| Weight | 12kg |
| Standards | BS EN 13351:2000 / BS EN ISO 9241-410:2008 |
| Style | Ergonomic Chairs |
| Seat Height | 470-595mm |
| Recommended Weight Limit | 115kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Made To Order | No |
| Chair Colour | Claret |
| With Arms | Adjustable Arms |
| Back/Seat Action | Permanent Contact Back |
| Back Height | 495mm |
| Back Width | 445mm |
| Seat Width | 460mm |
| Seat Depth | 440mm |
| Adjustable Lumbar Support | Yes |
| 5 star, height adjustable, swivel base with castors |
| Backrest angle can be fixed or set to free float with the user |
| Backrest can be raised or lowered |
| Curved foam back offers full contact and comfort for up to 8 hours and by users up to 115 kg |
| Height adjustable arms with soft touch finish |
| Inflatable lumbar pump to support the lower back |
| Suitable for up to 8 hours use |
×